Rozcestník

Napsali o nás:

Jsme na tom skvěle, Vlasta, 12/20181

100 triků, jak přežít cestu okolo světa. Pozpátku kolem zeměkoule putovali Katka s Petrem, Český rozhlas Hradec Králové, 2.2.2018

Kolem světa za 484 dní, matfyz.cz, 23.10.2017

Rok a půl života s krosnou na zádech, Ona Dnes, 21.8.2107 (on-line dostupné zde)

Cestování je náš život, Cosmopolitan, 06/2017

ROZHOVOR S KATKOU KREJČOVOU: „Když cestuješ, věci se ti dějí, ať chceš, nebo nechceš“
zahorami.cz, 20.1.2017

ROZHOVOR: Jak vznikala kniha Pozpátku kolem zeměkoule o více než roční cestě kolem světa?,
HedvabnaStezka.cz, 19.9.2016

Naše články publikované v periodikách:

Bungee jumping v hidžábu, Interview, 01/2018 (on-line dostupné zde)


Nebe a peklo jeskyní ve Vietnamu, HedvabnaStezka.cz, 1.2.2018

HedvabnaStezka.cz, 24.7.2017

HedvabnaStezka.cz, 19.6.2017

HedvabnaStezka.cz, 1.6.2017

Cestovani.LIDOVKY.cz, 19.10.2016

HedvabnaStezka.cz, 20.5.2016

Ztraceni v Oma Chu, Everest, 02/2016

Jak chudý cestovatel na Fidži přišel, HedvabnaStezka.cz, 10.3.2016

Nejvyšší nebo nejuhrančivější?, Everest, 01/2016

Nejšílenější off-road v mongolském stylu, HedvábnáStezka.cz, 1.2.2016

Agung vs. Fansipan, Everest, 04/2015

Aljaška v záři podzimu, Everest, 03/2015

Prázdniny na Divokém západě, Everest, 02/2015


Skrytý poklad Britské Kolumbie, Everest, 01/2015

Z Ohňové země po rovník II, Everest, 04/2014

Z Ohňové země po rovník I, Everest, 03/2014

Bobří inženýři, Koktejl, 06/2014

Jak vylézt na šestitisícovku, Lidé a země, 03/2014

______________________________________________________

Obsah tohoto webu:

Jižní Amerika

Argentina

V dávných dobách, kdy jsme ještě neměli blog, psávali jsme zprávy z konce světa. Jak to celé začalo a kde se vzali bobři, kteří se nekontrolovatelně přemnožili v Ohňové zemi, si můžete přečíst tady.

Jak vypadá jeden den na cestě kolem světa a jaká setkání se zvířaty se nám poštěstila od Ohňové země až po Patagonii.

Patagonie je krásná. Nekonečné širé pláně, na kterých se pasou divoké lamy guanaco, a ostré vysoké štíty zvedající se k nebesům. K tomu nevyzpytatelné počasí měnící se z minuty na minutu. Od azura po sněhovou vánici a k tomu proslulý patagonský vichr.

Stopování v Patagonii je leckdy náročnější, než by se mohlo zdát. Silnice č. 40 má přezdívku "Hitchhikers hell". Zdolali jsme ji. Stopem! Co všechno jsme přitom zažili, se dozvíte v tomto článku.

Jsou místa na světě, kam se dá dostat jen pěšky. Dokonce i státní hranice. Pěší přechod mezi Argentinou a Chile popisuje tenhle článek.

O naprosto neznámém treku, kde nepotkáte turistu, zato indiány na koních, a kde stovky kaktusů rostou tak dlouho, že už jsou o pár metrů vyšší než vy. Barevné hory bez lidí, které jsou tak holé, že stačí jen ukázat prstem „na tu chci vylézt!“ a jít. Pak pár tisíc výškových metrů dolů a ocitnete se v deštném pralese, který tak krásně voní a vřeští…

Chile

Nejslavnější patagonský národní park Torres del Paine si nemůžeme nechat ujít. Ale Patagonie zdaleka nejsou jenom Torresy...!

Valparaíso je město zapsané na seznamu UNESCO a jedno z nejbarevnějších měst světa. Ulice přímo tepou street artem a své oblíbené graffiti si tu určitě naleznete i vy.

Couchsurfing spojuje lidi z celého světa a významně napomáhá nízkonákladovému způsobu cestování. Každý zážitek s nocováním u místních je kompletně jiný než ten předchozí, a to jsme už „surfovali“ v pěkné řádce zemí. 

Město na severu Chile v srdci nejsušší pouště světa. Měsíční údolí, písečné duny, laguny Altiplana, solná pláň, plameňáci a nejvýše položené gejzíry světa. Místo, které stojí za to navštívit.

Bolívie

Milujeme Bolívii. Proč? Fantastická příroda, dostupné šestitisícovky, horské hřebeny, kde si člověk může postavit stan, kdekoli se mu zachce, nekonečná bílá solná pláň, každé město úplně jiné než všechna ostatní a navrch posvátné jezero Titicaca. A všechno je tu tak neuvěřitelně levné!

Sto kilometrů dlouhou, dokonale plochou solnou pláň jinde neuvidíte. A pokud budete chtít, můžete si vylézt i na barevnou pětitisícovou sopku nebo se projít po ostrově uprostřed bílé soli, na kterém rostou několikametrové kaktusy těch nejroztodivnějších tvarů.

Zatím jediné, typicky blogové "co se mi honí hlavou", které naleznete na tomto webu. A taky proč máme rádi Ladak a Bolívii!

O třech výjimečných městech ve výjimečné zemi. A také o tom, jak je důležité mít dobrou rádkyni pro všechny životní situace a k čemu se dají použít sušené lamí mrtvolky.

O krásném treku v opuštěných horách, kde vám lamy budou dávat dobrou noc a kouzelní dědečkové budou prodávat ručně pletené rukavice a ponožky, aby vám nebyla zima. Takže nebojte, není to JEN o tom, jak jsme zdolali šestitisícový vrchol Huyana Potosí.

Peru

O posvátné jezero ve tvaru pumy, která loví zajíce, se dělí Peru s Bolívií. Na Isla del Sol (Bolívie) se dle pověsti zrodilo slunce a místní se tu na vás budou mračit, pokud je budete chtít fotit. Turistický skanzen naleznete na Uros (Peru). Umělé ostrovy si z obranných důvodů stavěli Urové ještě dávno před příchodem Inků.

Co se dá čekat od výletu do džungle a taky o tom, že nikde na světě se nevyspíte tak lahodně.

O Machu Picchu a o tom, jak mi samozvaný šaman poplival celou hlavu, aby přestala bolet...

Největší fontánový park na světě stojí v Limě a teprve po západu slunce začíná ta správná barevná show.

Ekvádor

Surfařský ráj, plážové lenošení a supi požírající zdechliny na pláži v přímém přenosu.

Severní Amerika a Havaj

USA

Největší cestovatelská výzva
Přelet Antarktidy v balónu? Přeplutí Tichého oceánu na voru? Prosekání se s mačetou celým Amazonským pralesem? Největší výzvou je cestování s dětmi! A kde ty děti vezmeme? Dozvíte se zde.

Přežila sama mezi medvědy!
Když si holka hodí batoh na záda a vyrazí mezi medvědy a největší sekvoje světa. Týdenní sólotrek korunovaný výstupem na Mt. Whitney (4421 m). Prostě boží!

Jak jsme pekli babičku
Když si chlap naloží děti a maminku do auta a navštíví Mohavskou poušť, Grand Canyon, Údolí smrti a Las Vegas! Road trip v americkém stylu.

Bodie - městečko duchů
Divoký západ v dobách jeho největší slávy. Když zlatá horečka vábí a bandité se šerifem svádí svůj věčný boj. V Bodie se zastavil čas.

S batohem po Yosemitech
Natěžko po horách se dá chodit i s dětmi. Stačí sbalit stan, jídlo a pohorky a hurá do přírody! Nevěřili bychom, jak snadno dokáží vyskotačit na třítisícovku a že zvládnou klidně i dvě za den.

Kde přistávají andělé
Zion vás bude bavit! Národní park na jihozápadě Utahu nabízí návštěvníkům neobyčejná dobrodružství. Skryté kaňony, plačící kameny, vodní túry, malebná jezírka choulící se pod strmými skalními stěnami a horu snad s nejpoetičtějším jménem na světě. Angels Landing.

Bryce Canyon patří mezi ty méně známé a mimořádně krásné národní parky USA. Snadno dostupný, skvěle vybavené kempy a procházky krajinou tak pohádkovou, až se tají dech.

Na území indiánského kmene Navahů
Navažské kmenové území se rozkládá na severu Arizony, ale zasahuje i do Utahu, Colorada a Nového Mexika a oplývá bezpočetným množstvím přírodních krás. Pojďte se projet mezi indiány.

Jehly, oblouky a kaňony
Stovky kilometrů vyprahlé krajiny, která ale při pohledu zblízka ukrývá ty nejbizarnější skalní útvary. Oblouky, jeskyně, kaňony, skalní mosty, obří viklany a převisy poskytující přístřeší starým indiánským vesničkám i kovbojským příbytkům. Nejen tohle je Utah.

Hlavním lákadlem Yellowstonu jsou gejzíry. Gejzíry, čmoudíky, barevná jezírka, horké prameny, rozsáhlé terasy, fumaroly, bublavá bahna a vůbec všechny možné a nemožné geotermální jevy. A také vysoké hory, hluboké lesy, jezera, kaňony s úžasnými vodopády, desítky druhů divokých zvířat, bizony nevyjímaje, a neuvěřitelných 1800 km značených turistických tras

Ledovce a loučení
Tání ledovců postihuje i národní park Glacier a každé prázdniny jednou končí. Děti se vrací domů, ale naše cesta nekončí. Jen kousek od Seattlu leží Olympic. Opuštěné, divoké a rozeklané pobřeží topící se v ranních mlhách, zelený a voňavý deštný prales a vysoké vrcholky hor pokryté věčným sněhem.

Divočina. Svět, kde nevedou silnice, ale ani pěšiny. Mohutní losi s rozložitým parožím si elegantně vykračují tundrou, medvědi chytají lososy v ledových řekách a z dálky se ozývá vytí vlků.

Aljaška II: Velryby a ledovce
Kde leží Maratonská hora, jak si stopnout letadlo, kudy pěšky na ledovec a jak se chodí neprošlapanou aljašskou tundrou.

Aljaška a sruby patří neoddělitelně k sobě. Soběstačnost, nezávislost, schopnost přežít v drsných podmínkách. Jak jsme měli pár dní srub jenom pro sebe a po nocích sledovali polární záři...

Havaj je synonymem pro ráj. My to vidíme trochu jinak. Pokud si chcete přečíst o Havaji, jste tu správně, pokud si chcete přečíst o ráji, skočte rovnou na článek o Fidži! ;)

Kanada

Na světě stále existují místa, o kterých nevědí mnoho ani místní a kde při několikadenním putování nepotkáte živáčka. Přesně takový je Monkman, provinční park v Britské Kolumbii v Kanadě. Ať se sem vydáte odkudkoli, bude to daleko…

Není mnoho míst na světe, kde vám navigace klidným elektronickým hlasem oznámí: „Za dva tisíce tři sta osmdesát devět kilometrů se držte vlevo.“ Nenechte se tím vykolejit. Alaska Highway (AH) je prostě dlouhá.

Tento článek zatím mnoho lidí nedočetlo. Začíná totiž dlouhou básní kanadského klasika. Nenechte se udolat básničkou a přeneste se s námi do dálek, které voní dobrodružstvím.

Austrálie a Oceánie

Fidži

Jak chudý cestovatel na Fidži přišel
Hledáte takovou zemi na světě, kde se na sebe lidé usmívají a kde neznají stres a shon? Zemi, kde si můžete utrhnout čerstvý banán nebo papáju přímo ze stromu? Zemi, kde vám budou žrát rybičky rovnou z ruky? Ať už cestujete s batohem nebo máte v plánu pronajmout si celý ostrov jen pro sebe, Fidži vás rozhodně nezklame.

Nový Zéland

Putování po Severním ostrově
Třicet milionů ovcí, trek podél pobřeží a jeskyně se svítícími červy. V čem jsou Novozélanďané jiní než zbytek světa a jak snadno se dá v téhle zemi stopovat.

Putování po Jižním ostrově
Prší víc, než by se nám líbilo, ale střípky Zélandu vykukující z mraku na nás dělají velký dojem. Nejmodřejší jezero na světě sice neuvidíme, protože zůstaneme zaseknutí v Beznaději, ale Wanaka, nejkrásnější ze všech jezer, se nám ukáže se slunečními paprsky v zádech. A na tučňáky, lachtany a tuleně je nejlepší vyrazit do Catlins.

Great Walks
Existuje devět údajně nejskvělejších a nejúžasnějších treků na Novém Zélandu. Zdolali jsme tři z nich. O systému chat, kempování a trekování na Zélandu a o pár dechberoucích výhledech pojednává tenhle článek.

Austrálie

Co se přihodilo cestou do Melbourne
Tak trochu smutný článek o tom, že co se může rozbít, se zaručeně rozbije, a že není každý den posvícení ani na cestě kolem světa.

Moje koala a já
Petr se rozhodl ochočit si koalu, ježuru, emu i klokana. Kdo neuvidí, neuvěří. Koala se s ním procházela po lese, emu by mu zobal z ruky, ježura mu očuchávala teleobjektiv a klokana si dal aspoň k večeři. Má to ale někdo charisma...

Cesta do Rudého středu
Uluru. Posvátná hora a místo nesmírného kulturního a náboženského významu pro domorodce. Nejsilnější, nikoli však jediný důvod, proč do středu Austrálie vážit cestu.

Skákající krokodýli a modrý Karlštejn
Pětimetrový gigant se prudce vymrští a dlouhá řada žlutých zubů naprázdno cvakne. Slečna, která ovládá dřevěnou tyč s velkým kusem syrové krávy, znovu dvakrát pleskne masem o hladinu. Krokodýl, jehož čichové buňky jsou již vydrážděné na maximum, neváhá znovu vyskočit z vody a chňapnout po kořisti. A co s tím má co dělat Karlštejn?

Asie

Indonésie

Bali. Kouzlo rýžových políček, hinduistických chrámů a sopek halících se v mlžném oparu na nás zapůsobilo tak mocně, že jsme zůstali dva týdny. Pokud toužíte po dokonalém relaxu a detoxu v luxusním prostředí za dostupné ceny, Bali je tu pro vás.

Každý den se ocitají někde na hranici mezi nebem, peklem a smrtí. Smějí se od ucha k uchu a jsou vděční za instantní čínské nudle. Horníci z kráteru Kawah Ijen nemají život jako peříčko. Na zádech jim totiž leží deset hodin denně sto kilo síry.

Nemluví titulek sám za sebe? Navíc se tu dočtete o sultánovi, tropickém ovoci, tradiční indonéské kuchyni, dopravě v Jakartě a barevných šátcích muslimských žen.

Hypermoderní futuristické město. Klíčová světová dopravní tepna. Svět, který šlape jako dobře promazaný hodinový stroj. Bude takhle vypadat naše budoucnost?

Malajsie

Už jste někdy viděli rohatou žábu, kobru plivající jed nebo opice skákající v korunách stromů nad řekou s líně se rozvalujícími krokodýly? Brouzdali jste se čajovou plantáží nebo ochutnali jahody pěstované za zvuků líbezné hudby? Navštivte s námi Malajsii!

Thajsko

Óda na Thajsko
Dovolená u moře nemusí nutně znamenat válení se u moře. A už vůbec ne v Thajsku! Bílé pláže, sluneční paprsky a šumění palmových listů ve větru jsou základem. K tomu skvělé jídlo, vápencové jeskyně, buddhistické chrámy vysoko na kopci, potápění se žraloky, želvami a chobotnicemi, kajakování v mangrovech a ještě mnohem víc! A kde si užít samotu a ráj...

Severní strana thajské mince
Nahlédnutí na sever Thajska, a to v tu nejméně šťastnou dobu. Svět zahalený v šedém kouři páleného pralesa, ženy deformující si krk a hrudník zlatými obroučkami kvůli příjmům z turistického ruchu a buddhističtí mniši fotící si selfie s Buddhou. A co na to chudák tygr?

Myanmar

Skutečná země I.
Myanmar (dříve Barma) je zemí, kde se může stát naprosto cokoli a často neuvěříte, dokud se to nestane právě vám. Nedivte se, pokud uvidíte malého kluka jedoucího na buvolu, taxikáře sedícího za volantem na plastové stoličce nebo široké autosedačky umístěné v malé dřevěné loďce pro pohodlí zahraničních turistů. Chudá země, kde lidé žijí v chýších z palmového listí, a na každém rohu stojí zlatá pagoda. K tomu přidejte několik milionů Buddhů a pár tisíc zlatých pagod a pochopíte, proč se nám tady líbilo tak moc.

Skutečná země II.
Pokračování vyprávění o úžasné zemi, která zatím zůstává svá. Jak se vaří v Myanmaru a proč by se měl stát každý muž mnichem dvakrát za život? A taky kde se budete cítit jako ve filmu Obsluhoval jsem Anglického krále, jak se loví ryby na jezeře Inle a kde můžete ochutnat myanmarské víno.

Kambodža

O chloubách a nešvarech země khmerské
Kambodža je ta pravá země pro vás, pokud chcete mít kilometry bílých pláží na ostrovech v tropickém moři jen sami pro sebe. Pokud chcete navštívit jeden z nejslavnějších chrámových komplexů světa, stojící uprostřed džungle, nebo se chcete dozvědět víc o řádění Rudých Khmerů aneb jak vyvraždit dva miliony obyvatel vlastní země v průběhu čtyř let.

Vietnam

Blahobytná socialistická země
Propaganda i na rýžovém poli a nejlepší jídlo na světě. Jak překonat motorkové moře, kde si dát čerstvou křupavou bagetu a co všechno se ve Vietnamu padělá. A co na to strýček Ho?

Dobytí střechy Indočíny
Vyprávění o tom, že vylézt na nejvyšší horu někdy může být ta snadnější část výpravy a že boj s byrokratickým aparátem socialistických zemí není radno podceňovat. Poučíme se někdy, že na kopec se leze snáz bez batohu?

K devíti drakům a tisícům homolí
Úžasná příroda Vietnamu od jihu až na sever. Zpracování rýže v deltě řeky Mekong, tropické pláže Nha Trangu, tisíce skalních homolí mezi rýžovými políčky v Tam Coc nebo vyčuhujících z moře v Ha Long a Cai Rong a jak se nedostat do zajetí žen kmene H'mong na severu v okolí Sapa. To, co ale rozhodně musíte ve Vietnamu vidět, jsou jeskyně, jeskyně, jeskyně. Nejúžasnější jeskyně na světě.

Čína

Není Hong Kong jako Čína
Betonové moře. Hluk, smog, koktejl řádu a chaosu. Dávné památky, kultura a bohatá historie. Supermoderní svět, dozor a kontroly na každém kroku. Hong Kong nebo Čína? O umělé džungli a latrínách pro psy, Zakázaném městu, pekingské kachně, maratonu na Velké čínské zdi a taky o tom, že z Mongolska do Číny vede cesta skrz barevnou duhu, ale na druhou stranu to jde mnohem hůř.

Mongolsko

Spanilá jízda Mongolskem
Mongolové jsou velice specifický národ a věci, které zažijete tady, nezažijete nikde jinde na světě. O mongolské nátuře, zemi, kde vegetarián nemá šanci, svérázné dopravě a nejpekelnější cestě autobusem, jakou kde můžete zažít.

Nejšílenější off-road v mongolském stylu
Vyrazit do pouště Gobi s motocyklovým závodníkem zní na začátku jako dobrý nápad. Později se ukáže, že ten člověk naprosto postrádá pud sebezáchovy, i v poušti najde místo, kde se s autem dá probořit do ledu. Závodit musí i s chráněnými kozorohy a na nejvyšší dunu si nevylezeme, protože na dvě hodiny uvízneme v písku a vytahovat nás budou muset velbloudi...

Rusko

Nečekaná ruská pohostinnost
O tom, že i na cestě domů nás ještě dokáže leccos překvapit, o úžasné pohostinnosti Rusů, nesnášenlivosti polských hajzbáb a chuti tvarohových koláčů.

Speciály

Ve Větrném průsmyku daleko v Andských horách žil starý, rozvážný vítr. Létal si nad svým královstvím ledovců, strmých štítů a suťových polí již několik tisíc let... Pohádka o tom, co se stalo jednoho dne a noci ve větrné Patagonii.

Kulinářské okénko I: Dobroty z ešusu
Jak se vaří s plynovým vařičem na nakloněné rovině, jak uvařit vydatné 2v1 a co na to místní toulaví psi.

Všeliká nebezpečenství kontinentu amerického
Aby vás při cestování po Americe nemohlo nic překvapit, podívejte se na nejpodivnější cedule a dopravní značky, které můžete cestou potkat.

Jak jsme cestovali s dětmi aneb povedené hlášky
S dětmi jsme se hodně nasmáli a o ty nejlepší hlášky bychom se chtěli podělit i s vámi.

Povídka k zamyšlení. Co to znamená žít život v ráji?

Autentický přepis deníkového záznamu o tom, co se stalo a co nedovedu pochopit. Nedokážu dokonce ani přijít s uspokojivou teorií. Co se to vlastně stalo?

Několik krátkých příběhů z chudých zemí aneb zamyšlení nad tím, jak to s tím žebráním a pomáhám vlastně je. Dát nebo nedat? A jak jinak můžeme pomoci?

Cestovatelská NEJ
Co je na světě nejkrásnější, největší nebo nejsvobodnější? Světová NEJ tak, jak jsme je viděli, slyšeli a pocítili na vlastní kůži.

Svítící plankton
Povídka podle skutečné události o nočním potápění aneb jak jsem zase jednou málem umřela.

Stručný průvodce Jihovýchodní Asií
Váháte do které země v regionu se vydat? Stručný průvodce vám prozradí kam a za čím cestovat, kolik vás to bude stát, kde se nejlépe ubytovat, najíst a jaký dopravní prostředek zvolit, aby vaše cesta splňovala všechna vaše očekávání.

Z cesty kolem světa v roce 1936
Jak se cestovalo před osmdesáti lety? Co bylo těžší a co naopak jednodušší? A jak tehdy svět vypadal? Krátká ukázka z knihy Světem pro nic za nic Edvarda Valenty, který za finanční podpory Jana Antonína Bati cestoval po světě.

1 komentář:

  1. Ahoj! S manželem se chystáme s motorkama na cestu do Ásie konkrétně do Vietnamu... jsou nějaké zvláštní okolnosti, které by jsme měli s manželem řešit co se týče samotných motorek nebo stravy/ ubytování? Děkuji

    OdpovědětVymazat