18.8.15

Stručný průvodce Jihovýchodní Asií

V jihovýchodní Asii jsme strávili pět měsíců a mohu tedy s klidným svědomím říci, že jsme ji procestovali důkladně. S výjimkou Bruneje, Laosu a Filipín jsme navštívili všechny země, které se do tohoto regionu řadí, a nyní vám můžeme prozradit, kam byste se rozhodně měli vydat. Každá země má svá specifika a určité kouzlo. Pokusila jsem se seřadit je podle toho, jak jsme se v dané zemi cítili vítaní a bezpečně a jak moc nám návštěva daného státu dala. Řazení má vzestupnou tendenci, čili ty nejlepší země najdete na konci seznamu!
Učinit tento příspěvek skutečně cestovatelsky přínosným znamená přidat do něj tipy na ubytování a nejlepší jídlo. Chtěla bych poznamenat, že veškeré níže uvedené služby doporučujeme podle naší zkušenosti a nic z toho není placenou reklamou ani za to nedostaneme žádný jiný honorář. 

A ještě jedna drobná poznámka: Je zajímavé, jak levně se dá cestovat v drahých zemích a jak drahé je cestování v levných zemích. Například v Austrálii, což je jedna z nejdražších zemí, které jsme navštívili, lze cestovat v podstatě za nula. Stačí jezdit stopem, spát ve stanu nebo u couchsurferů a vařit si sám. To v Jihovýchodní Asii nejde. Stanovat není kde, couchsurfing moc nefrčí (nebo aspoň nám se v něm nedařilo), jezdit stopem je složitější, leckde naprosto nemožné, a malé plynové bomby se nedají sehnat. A i kdyby, suroviny v obchodech bývají dražší než už uvařené jídlo v restauraci a instantní potravu, jinou než čínské nudle, sehnat nelze. Cestování po levné Jihovýchodní Asii se tak stává dražším než cestování v Austrálii právě z toho důvodu, že člověk v převážné většině případů bydlí v hotelu, jí dvakrát denně v restauraci a přesouvá se hromadnou dopravou nebo ještě dráž taxíkem.

Kambodža
Dá se tu koupit máslo, tvrdý sýr i žitný chleba, stejně jako poctivý bílý jogurt a müsli a mnoho dalších „západních“ výrobků. Možná vám to zní jako naprostá banalita, ale jinde v regionu tyhle potraviny seženete jen těžko a zkuste si žít pět měsíců bez chleba s máslem! Kambodžu byste měli navštívit, pokud chcete vidět Angkor Wat a obrovské kořeny stromů, které prorůstají naskrz zdmi chrámu Ta Prom. Druhý Angkor na světě není.

Ubytování: Na poměry JV Asie spíš dražší. Vzhledem k cenám jídla jsme vyhledávali ubytování se snídaní v ceně, ideálně formou bufetu. Pokoj s větrákem a bez snídaně se dá sehnat od 8 USD, pěkný dvojlůžkový pokoj s klimatizací a snídaní od 20-22 USD. Když se zadaří a člověk hledá důkladně, tak i za 15. Pokud vyrazíte objevovat krásy Angkor Watu, doporučujeme bydlení v rodině. Community Home Stay se dá rezervovat i přes booking.com.

Jídlo: Chutné leč vcelku drahé. Hlavní chod kolem 4-6 USD. Nejvíc si pochutnáme v baru Coco na ostrově Koh Rong. K snídani müsli s jogurtem a devíti druhy čerstvého tropického ovoce, k večeři špízy na grilu nebo zeleninový talíř s křupavou česnekovou bagetou a hromadou salátu se skvělým dresinkem. Umí tu i geniální špagety carbonara a exotické koktejly. Na hlavní promenádě na ostrově stojí stánek s čerstvým ovocem. Stačí ukázat na libovolnou ovocnou kombinaci a za pouhý dolar máte 100% čerstvý tropický džus. Třeba meloun s mangem nebo banán a ananas s maracujou.

Doprava: S dopravou v Kambodži máme jen ty nejhorší zkušenosti. Jízdenky na levné autobusy nám nikdo prodat nechtěl, naslibovali nám první třídu s klimatizací, wifi a studenou vodou zdarma. Realita vypadala úplně jinak. Vždycky přijela stará přehřátá popelnice a cesta trvala výrazně déle, než uváděli. Tvrdé smlouvání je nutností při nákupu jízdenek na autobus, minibus i jízdu tuk-tukem. Všichni se vám budou snažit prodat svou službu výrazně nad cenou.

Singapur
Jedna z verzí budoucnosti. Moderní prostředí, luxusní hotely a mrakodrapy, dlouhé pracovní doby a vysoké mzdy. Město zákazů, kde se nesmí dokonce ani žvýkat na veřejnosti. Pokud vás baví sedět na střeše mrakodrapu a popíjet drinky v blízkosti lidí, kteří utváří svět, leťte do Singapuru. Nechte se okouzlit leskem a bohatstvím, ale připravte se na to, že vás to něco bude stát.

Ubytování: Couchsurfeři v Singapuru jsou obvykle workoholičtí jedináčci žijící s matkou lpějící na úzkostlivé čistotě. Hotely pod 40 USD/noc se shánějí jen obtížně a hostely s cenou 30 USD působí na první pohled nevábně. Díky náhodě jsme měli možnost bydlet u přítele a problémům s ubytováním se vyhnout.

Jídlo: Drahé nebo velmi drahé. Za přijatelnou cenu se dá najíst v čínských tržnicích.

Doprava: Po Singapuru se dá snadno, rychle a relativně levně pohybovat metrem a autobusy. Jednorázová jízdenka stojí pod 2 USD (a to dokonce i z letiště do centra).

Malajsie
Pokud chcete poprvé vyrazit do Asie a ještě navíc bez cestovky a zvládáte základní anglické fráze, navštivte Malajsii. Tato země patří mezi nejpřátelštější k turistům, anglicky umí skoro každý a cestuje se tu velice pohodlně. Můžete tu nahlédnout do muslimských, buddhistických i hinduistických chrámů, ochutnat pikantní asijskou kuchyni, projít se po čajových plantážích a spatřit podivné živočichy a rostliny v džungli i v květináči před hotelem. Pokud hledáte dobrodružství, jeďte na Borneo!

Ubytování: V Malajsii jsme se setkali s velkými rozdíly v úrovni a cenách ubytování. V málo turistických destinacích je možné sehnat ubytování s vlastní koupelnou od 14 UDS (bez snídaně), ve městech od 17 USD. Ceny lepších hotelů se snídaní sahají až někam k 30 USD. Pouze v této zemi jsme se setkali se zálohou na klíč, která činí kolem 5-20 USD, vratná při odjezdu. Mnoho hotelů žehrá na to, že na zaplacenou zálohu zapomenete a i nám se to stalo. Ve velkých městech funguje bez problémů i couchsurfing.

Jídlo: Ostrov Penang patří mezi nejvyhlášenější kulinářská letoviska. V Malajsii vám bude chutnat, pokud mát rádi maso, mořské plody a hodně pikantní jídla. Umějí i indická jídla a nejrůznější druhy placek a chapátí. Petr byl nadšený z kuřete Teriyaki a různých druhů kari v restauraci Kapitan v George Townu na Penangu. Vynikající zákusky a berry crumble (lesní ovoce s drobenkou) ochutnáme v témž městě v kavárně Muntri Mews na ulici Lebuh Muntri.

Doprava: Ideálně vlakem, který protíná celou zemi a spojuje Singapur s Thajskem. Vlaky jsou pohodlné, klimatizované a levné. Autobusová doprava je na slušné úrovni, lepší třídy autobusů mají dokonce jen tři velké pohodlné sedačky v řadě s obrovským prostorem pro nohy. Pro cestování mezi státy JV Asie je Kuala Lumpur ideální vzhledem k častým letům a levným letenkám. Motorku lze snadno půjčit za cenu kolem 8 USD na 24 hodin.

Indonésie
Navštívili jsme jen Bali a Jávu, dva asi nejnudnější ze sedmnácti tisíc indonéských ostrovů (a ani tak jsme se nenudili ani náhodou!). Pokud chcete víc, navštivte domorodce na Papui, vyzkoušejte skvělé potápění na ostrůvcích kolem Sulawesi, plujte za komodskými draky na Komodo, zažijte horkou půdu aktivní sopky na Krakatau a proběhněte se s orangutany po pralese na Sumatře. A pokud vás pořád láká Bali a Jáva, nezapomeňte se projít terasovitými rýžovými políčky kolem Ubudu a vylézt do sirného dolu v kráteru sopky Kawah Ijen.

Ubytování: Obvykle příjemné, čisté a komfortní s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou, klimatizací, wifi a snídaní od 13 UDS. Vyplatí se najít si výhodnou nabídku na booking.com nebo jiném podobném serveru a rezervovat přes něj, klidně i v den příjezdu.  Nejvíc se nám líbilo ubytování v soukromí Sakha House v Ubudu a v luxusním hotelu Renggenis v Yogyakartě (obojí 13 USD/noc). Couchsurfing dobře funguje ve městech jako Denpasar nebo Jakarta.

Jídlo: Nejběžnější je smažená rýže, smažené nudle se zeleninou, žlutá kari polévka s kuřetem nebo masové koule. V zastrčených podnicích se dá najíst opravdu levně, asi nejnižší částku během naší cesty jsme platili v okrajové čtvrti městě Banyuwangi. Večeře pro dva včetně pití nás vyšla na 42 korun. Úplně nejvíc jsme si pochutnali v luxusní restauraci Café Lotus v Ubudu. Losos se žampionovou salsou je fenomenální, stejně tak čokoládový tartalet, ovocný džus je tak poctivý, že v něm stojí brčko a při večeři můžeme navíc pozorovat taneční představení Ramayana Balet v leknínové zahradě na pozadí hinduistického chrámu. Cena takové tříchodové večeře pro dva se ale vyšplhá téměř na tisíc korun.

Doprava: Trajekt mezi Jávou a Bali stojí 16 korun, což dobře dokumentuje úroveň cen v Indonésii. Na Bali téměř neexistuje autobusová doprava, místní mají motorky a turisti musí drahým taxíkem. Je nutné předem trvat na použití taxametru, nebo ani nenastupovat, v opačném případě si dokážou říct o naprosto nehorázné částky. Půjčení motorky naproti tomu přijde na zhruba 6 USD/den. Autobusová doprava na Jávě funguje, v autobusech se ale běžně kouří a není nic divného, když 75 km mezi městy jedete 2,5 hodiny. Konceptu stopování Indonésané nerozumí. Zastaví sice každou chvíli někdo, ale drtivá většina chce za svezení obrovský balík peněz. V Jakartě i leckde jinde funguje koncept mototaxi. Řidiči motorek v reflexních vestách jako rychlé taxi pro jednu osobu.

Thajsko
Neoblíbenější tropická dovolenková destinace na světě nezískala tento titul bezdůvodně. Jediné, co vám bude bránit v tom, abyste se cítili jako v nejkrásnějším snu o bílých plážích, vysokých palmách, skalnatých zátokách, opuštěných ostrůvcích a rybkách všech barev a tvarů, jsou právě ty davy turistů, kteří by chtěli to samé. Nicméně i turistům se dá utéct, když se člověk snaží. Věřte nebo ne, oni si nevybírají nejkrásnější místa, ale ta nejdostupnější! Takže neváhejte vážit delší cestu pro kousek samoty a pak už jen vychutnávejte…ráj.

Ubytování: Ceny v Thajsku jsou podobně vysoké jako v Česku, ale hodnota thajského bathu je jen asi 0,7 Kč. Rozumné ubytování se dá sehnat od 10 USD, problém jsme měli jen v Bangkoku, kde jsme nejlepším poměrem cena/výkon shledali luxusní Bangkok City Suite hotel za 26 USD se skvělou snídaní. Couchsurfing v Thajsku se nám ani přes enormní snahu nepodařil. Na ostrově Koh Rok leží kemp, kde se mezi stany procházejí dvoumetroví varani a na ostrovně Phi Phi, kde nám každý říkal, že nelze sehnat plácek na stan, se dá příjemně a levně stanovat nad pláží Long Beach za barem Monkey. Dokonalý výhled na moře, wifi a sprcha v ceně.

Jídlo: Thajské jídlo je skvělé. Zdravé a chutné. Umí jak pálivá, tak nepálivá jídla. Petr si oblíbit kari a ananas plněný rizotem, mně nejvíc chutná „stir fry“, míchaná zelenina s ústřicovou omáčkou, někdy s houbami, kuřecím nebo vepřovým masem. Nejvíc nám chutnalo v restauraci Phi Phi Hill nad už zmiňovanou pláži Long beach. Fantastická chuť, nízké ceny v porovnání se zbytkem ostrova a velké porce. Asi proto jsme tam každý den potkávali tolik Čechů.

Doprava: Mezi ostrůvky na jihu jedině na lodích. Každý den se mezi nimi přemísťují tisíce lidí, takže logistiku mají dokonale zvládnutou. Při nákupu jízdenek se vyplatí smlouvat. Při pozemních přesunech na velkou vzdálenost dobře poslouží noční autobusy, využít se dají vlaky i letecká doprava. Například autobus mezi Phuketem a Bangkokem stojí kolem 600 korun a jede 12 hodin. Letecky je to dvakrát dražší a čtyřikrát rychlejší.

Myanmar
Chcete se cítit jako lord v koloniálních dobách počátku minulého století? Myanmar vyžaduje zkušenějšího cestovatele, ale dá vám zažít pocit jako nikde jinde na světě. Hotelový personál vstane a zlehka se ukloní, když projdete kolem, a v restauraci vás bude obletovat několik číšníků s noblesou Jana Dítěte v Obsluhoval jsem anglického krále. Ale nebojte se, nezruinuje vás to. Pokoj v takovém hotelu vás vyjde na dvacet dolarů a skvělá večeře pro dva na osm až patnáct. A všude na vás budou vesele mávat děti a lidé se budou usmívat bez toho, aby po vás chtěli peníze. Ještě přidejte několik milionů Buddhů a zlatých pagod a pochopíte, proč se nám v Myanmaru líbilo tak moc.

Ubytování: Couchsurfing je zákonem zakázaný a ubytovávat cizince nesmějí ani hotely bez speciální certifikace. Když jsme se jednou snažili ubytovat v hostelu pro místní, s děsem v očích nás posílali pryč. Ubytování pro cizince je zhruba dvojnásobně dražší, než když jste místní. Ceny pokojů se pohybují mezi 20-30 USD na noc, a to pokoje všech úrovní. Je tedy velmi výhodné plánovat a rezervovat ubytování dopředu, protože v předstihu se dá sehnat luxusní hotelový pokoj s klimatizací a bohatou bufetovou snídaní úrovně čtyři hvězdičky za 20 USD, při pokusu o sehnání ubytování na místě na vás už můžou zbýt jen horší, bez snídaně a za 25 USD. Nejlepším shledáváme hotel A1 v Mandalay za 21 USD/noc.

Jídlo: Zpočátku to bylo těžké. Restaurace často znamená několik hrnců plných čehosi, anglicky nikdo nerozumí a přinutit se ochutnat vyžaduje velkou dávku odvahy. Stačí ale zapomenout na veškeré předsudky a člověk rychle zjistí, že najíst se tu dá dobře a levně (od 2 USD za hlavní chod). Nejlepší jídlo a perfektní servis poskytuje restaurace Monsoon v Yangonu. Speciality ze všech zemí Jihovýchodní Asie, evropská jídla a skvělé džusy z čerstvého ovoce.

Doprava: Autobusy dvou typů. Turistické znamenají standardní komfort, autobusy pro místní slibují sedačku i v uličce a poměrně malý prostor pro nohy. V místech, kde se turisti nevyskytují, počítejte s druhou variantou. Průměrná rychlost na dlouhé vzdálenosti nikdy nepřekročí 50 km/h, počítejte spíš se 30. Příjemná, zajímavá a ne moc drahá je lodní doprava po velkých řekách. Půjčení kol a motorek může být velkým oříškem zvláště na některých místech, kde je zákonem zakázáno půjčovat motorky a kola turistům. Například v Baganu si smí turista půjčit jen elektromotorku. Jízda na kole v Yangonu patří mezi nejrizikovější adrenalinové sporty na světě. Motorky, kola a někdy i auta totiž běžně jezdí v protisměru a nikdo nikdy nezastaví a nepočká. 

Pravidla silničního provozu v Jihovýchodní Asii z pohledu řidiče stručně shrnul Petr: Funguje to úplně jinak, než u nás. Přednost má ten, kdo přijede ke křižovatce dřív a zároveň větší vozidlo před menším (autobus > auto > motorka > kolo > trakař > chodec). Do křižovatky vozidla najíždějí ze všech stran současně a podle rychlosti se kreativně proplétají. Možná je to i rychlejší, než naše zelené vlny, protože to pořád jede. Nehodu jsme neviděli ani jedinou.

Vietnam
A máme tu vítěze. Kdo nezažil, neuvěří, ale Vietnam je prostě nejlepší. Přírodní krásy berou dech, lidé jsou tu milí skoro stejně jako v Myanmaru a pokud cestujete za jídlem, věřte, že jsme neobjevili nikde jinde na světě místo, kde by si naše chuťové buňky lebedily tak, jako ve Vietnamu. Každé jídlo je přinejmenším dobré, ale velmi často je to „hmmmmm…!“ Odhalíme i tajný tip. Jeskyně. Stovky jeskyní. Naleznete tu největší a možná i nejkrásnější jeskyně světa a mnoho z těch, které místním připadají jen malé a obyčejné, jsou pro našince velmi výrazným zážitkem. Parádní by bylo projet Vietnamem od severu k jihu na motorce nebo ještě lépe na kole. Pohodlné spací autobusy, kdy máte k dispozici deku a v podstatě plnohodnotnou postel, jsou každopádně pro přesuny na velkou vzdálenost také skvělou volbou.

Ubytování: Levné. Dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou a snídaní se dají sehnat v rozsahu 10-20 USD/noc. Za 15 USD už se jedná o pěkný pokoj s klimatizací, při troše smlouvání i s půjčením kola v ceně. Od 18 USD už se dá sehnat luxusní dobře vybavený apartmán. Nejlepší ubytování s úchvatným výhledem jsme zažili v hotelu The Long v Tam Coc. Když není sezóna, může být výhodnější nerezervovat ubytování dopředu a počkat si, kdo z naháněčů na zastávce autobusu nabídne lepší cenu nebo služby. Ve Vietnamu se dá bez problémů využít i couchsurfing.

Jídlo: Nejlepší na světě! A to bez přehánění. Ulítáváme zejména na jarních závitcích. Umějí smažené i čerstvé, zeleninové, masové nebo s mořskými plody. Každý je sázka na jistotu. V Hanoji doporučujeme síť restaurací Gecko, kde mají výhodná celodenní meníčka a nezapomenutelné kuře na kešu. Pokud máte chuť na něco, co jste ještě nejedli, zkuste třeba žabí stehýnka, stejk z krokodýla nebo rýžový hamburger.

Doprava: Přesunovali jsme se výhradně nočními spacími autobusy. Jsou moderní, čisté a pohodlné, využívané převážně turisty a nikdy jsme neslyšeli, že by se někomu během jízdy něco ztratilo. Troufám si tedy dodat i slůvko bezpečné. Lehátka jsou sklopitelná skoro do vodorovné polohy, k dispozici je deka a úložný prostor pod nohama na drobné předměty. Když autobus dorazil do cílové destinace příliš brzy ráno, třeba ve čtyři, vždy nás nechali spát nejméně do šesti, kdy začínaly jezdit taxíky, a město se probouzelo. Většinou je standardem wifi zdarma po celou dobu jízdy. Stopování ve Vietnamu je z doslechu bezproblémové, ale nevyzkoušeli jsme. Půjčení motorky je možné bez omezení, často za super cenu kolem 5 USD/den.

1 komentář: