29.5.15

Cestovatelská NEJ

Co je na světě nejkrásnější, největší nebo nejsvobodnější? Kdo vám to řekne? No přece my! Aspoň pokud můžeme soudit. Připravili jsme si pro vás seznam našich cestovatelských NEJ, jak jsme je na vlastní kůži zažili či na vlastní oči viděli. A pokud vás zajímá jakékoli naše NEJ, které níže nenaleznete, neostýchejte se nás zeptat, rádi doplníme.

NEJ o zemích

Nejhezčí země – Bolívie. Největší solná pláň na Zemi, osmimetrové kaktusy, hory, kde se dá svobodně chodit třeba týdny, dostupné šestitisícovky, zajímavá města, dámy s kloboučky nakřivo v La Pazu a sveřepí domorodci u jezera Tititcaca, kteří se na cizince nikdy neusmějí. A to všechno za pár korun.
Nejméně rozvinutá země – Myanmar, kde lidé sice nemají nic, ale stále se usmívají, a návštěvníci se tu cítí vítáni a usmívají se taky. Podle jiných zdrojů je méně rozvinutá Kambodža, kde turisty berou na hůl…
Největší země – zatím Kanada. Projeli jsme ji od jihu na sever a u aljašských hranic chvíli hrozilo, že budeme muset jet celou tu štreku 3000 km zase zpátky do Vancouveru, požádat o americká víza, protože jsme v Severní Americe zůstali příliš dlouho…
Největší vnitrozemská země – Mongolsko. Rozlehlé pláně, pouště, polopouště, stepi, jezera a hory…
Nejmenší země – Singapur (716 km2). Ta tuhle plochu se musí vejít 5,5 mil. obyvatel a milion aut. Život v Singapuru je neuvěřitelně nákladný, ale také mzdy dosahují závratných výšek.
Nejdéle navštívená země – USA, 103 dny. Ať si kdo chce, co chce, říká, rozmanitost a krása americké přírody bere dech a cesta z Kalifornie přes Aljašku až na Havaj prostě nějaký ten čas zabere.
Nejkratší dobu navštívená země – zatím Hong Kong, 22 hodin. Zelené kopce, velké i malé ostrůvky a obří věžáky a mrakodrapy.
Země s nejsnadnějším autostopem – Nový Zéland. Nejen, že vás zadarmo svezou, ale často vás dovezou, kam potřebujete, i když si tím sami zajedou. Najdou vám kemp nebo doporučí nejlepší treky v okolí.
Země s nejvíce pagodami a Buddhy – Myanmar. Deset tisíc Buddhů v jediné jeskyni, půl milionu Buddhů v jediném chrámu. A nejde jim jen o kvantitu, naleznete tu i druhého největšího stojícího Buddhu na světě (116 m), největšího ležícího Buddhu na světě (180 m) a mnoho zlatých soch a pagod nedozírné hodnoty.
Země, kde jsme viděli nejprimitivnějšími domorodce – Austrálie. Kultura Aboridžiců připomíná dobu kamennou a často se ocitá v přímém rozporu s kulturou západní.
Nejsvobodnější země – Mongolsko. Země, kde si můžete chodit, kde se vám zachce. Nikdo se nebude divit, když si postavíte stan nebo jurtu uprostřed národního parku, ani když tam zůstanete dva roky bydlet i se svým stohlavým stádem koní, ovcí a koz.
Nejsvázanější země – USA a Singapur. Tak například: do parku ve městě smíte jen ve dne (USA) a za žvýkání na veřejnosti zaplatíte desetitisícovou pokutu (Singapur).
Země s nejlepším jídlem – Vietnam. Delikatesy, při kterých se tají dech a chuťové buňky chtějí ještě, i když žaludek už nemůže. Máte chuť na jarní závitky, obalovaný řízek se salátem nebo žabí stehýnka? Ať už asijská, evropská nebo exotická, všechna jídla tu umí skvěle.

NEJ navštívená místa

Nejkrásnější místo – ? Je nám líto, ale tato položka zůstane nevyplněna. Nedokázali jsme se shodnout ani na třech nejlepších, a psát sem padesát míst není předmětem tohoto článku. Rádi vám na tohle téma uděláme promítání fotek :).
Nejvyšší nadmořská výškaHuayna Potosí, Bolívie, 6088 m. Nejzásadnější horolezecký počin cesty.
Nejnižší nadmořská výška – Údolí smrti, Badwater, USA, -86 m.
Nejhlouběji pod vodou – Koh Phi Phi, Thajsko, 27,1 m. Potápění u vraku lodi Kled Gaeow obklopeného hejny nádherných ryb.
Nejteplejší místo – Údolí smrti, USA, 125°F = 52°C. Mírný vánek neochlazoval, naopak spaloval oční víčka, vysoké pohorky byly nejpříjemnější obuví, protože chránily před žhavým pískem.
Nejchladnější místo – NP Wrangell-St. Elias na Aljašce, -13°C. Z vyhřátého srubu jsme vylézali vždycky jen na chvíli, pozorovat polární záři.
Nejsušší místo – poušť Atacama, Chile. I NASA ví, že tu jsou skvělé podmínky pro testování lunochodů a marsochodů. Naopak plameňáci si najdou svoje jezírko v solné pláni a svým peřím zbarveným do růžova díky pojídání červených krevetek zdobí šedobílou pustinu.
Nejdeštivější místo – Nový Zéland, západní pobřeží jižního ostrova. I my jsme tam pěkně zmokli…
Největrnější místo – pro nás bylo na patagonském treku v národním parku Fitz Roy, Argentina. Chůze proti silnému větru je vždy obtížná. Když fouká opravdu moc, může vám zatopit i vítr v zádech. Nás skoro sfoukl ze skály a museli jsme se na celý den schovat do stanu nad ledovcem Viedma, než se trochu utišil.

NEJ o městech

Největší město – Peking (město), 21,5 mil. obyvatel. Jakarta (aglomerace), přes 30 mil. obyvatel.
Nejjižnější město – Ushuaia, Argentina. Ushuaia je fakticky nejjižnějším městem světa, takže dokud nevznikne nějaké trvale osídlené město na Antarktidě, tohle už nepřekonáme.
Nejsevernější město – Fairbanks, Aljaška. Okolí Fairbanks je údajně ideálním místem pro pozorování polární záře. Neleží totiž ani příliš blízko severního pólu, ani příliš daleko, a polární záře se tu v zimě objevuje i několikrát za noc.
Nejchladnější hlavní město – Ulánbátar. Roční průměrná teplota se pohybuje kolem -2 °C, minimální teploty klesají i pod -40 °C.
Nejvýše položené hlavní město – La Paz, Bolívie. Město se zvedá z 3200 m n. m. až do 4100 m n. m. Bohaté čtvrti leží dole, protože je tam tepleji a tenhle výškový rozdíl je už hodně znát.
Nejvyšší budova – International Commerce Center, Hong Kong. 484 m, 118 pater. Z kopce se na domy obvykle kouká dolů, tento mrakodrap to ale jaksi odmítl akceptovat a my na něj z vyhlídky pod Victoria Peak ve 400 m pořád koukali nahoru.
Nejvyšší věž – KL Tower, Kuala Lumpur, Malajsie, 421 m.
Největší chrám – Angkor Wat, Kambodža. 208 ha. Dnes jej zdobí několik palem a okukují davy turistů. Ale ještě před sto lety byl zapomenutý a zarostlý v pralese. V okolí se nacházejí desítky dalších menších krásných chrámů a staveb i původní džungle.
Největší palácový komplex – Zakázané město v Pekingu, Čína. 980 budov na 72 ha.
Největší mešita – Istiqlal v Jakartě, Indonésie. Kapacita 120 000 věřících.

NEJ o přírodě

Nejvyšší strom – Sekvoje General Sherman, Sequoia NP, USA. 83 m. Hlouběji v lese mají i nějaké vyšší, ale tento snadno dostupný strom má údajně největší objem kmene na světě, takže se s ním turisté spokojí.
Největší ledovec - Campo de Hielo Sur (anglicky Southern Patagonian Ice Field), ledovcové pole na jihu Chile. My obdivovali jeho splazy Grey, Viedma a překrásný Perito Moreno.
Nejvyšší vodopád – Earland Falls na Routeburn Great Walk, Nový Zéland, 174 m.
Nejvyšší gejzír – Old Faithful, národní park Yellowstone, USA. Umí vytrysknout až do výše 70 m a následující erupci je možné velmi přesně předpovědět. Na takové divadlo se pak sejde i tisíc diváků a představení trvá zhruba 20 minut.
Největší jeskyně – Paradise Cave, národní park Phong Nha-Kẻ Bàng, Vietnam. Místy až 100 m vysoká a 150 m široká, 31 km dlouhá a každopádně hodna svého jména.
Největší jezero – posvátné jezero Titicaca na hranici Bolívie a Peru. Místo, kde se dle pověsti zrodilo Slunce.
Nejhlubší jezero – Lake Tahoe, USA, 501 m. Jáchym si tu nadšeně pouštěl svoji velkou loď na dálkové ovládání, kterou dostal od dědečka a která nám pak po zbytek cesty po USA zabírala většinu místa v kufru od auta. I dopravit ji do Česka byl docela oříšek…
Největší řeka – Mekong, délka 4350 km, průtok 16 000 m3/s. Navštívili jsme jeho rozvětvenou deltu ve Vietnamu, kde za války bojovaly jednotky Vietkongu s americkou armádou a kde nyní ryby samy skáčou rybářům do sítí. 
Největší poušť – Gobi, Mongolsko, 1 mil. km2. Písečná duna o délce 180 km dosahuje u Khonghoryn Els výšky přes 200 m. Za ní se vypínají tmavé skalní hřebeny a pod ní u jezírka pasou ovce a velbloudi.
Nejkrásnější kaňon – Antelope Canyon, USA. Navštívili jsme Horní i Dolní a nestačili cvakat fotoaparáty.  Antelope je neuvěřitelně fotogenický štěrbinový kaňon.

NEJ o zvířatech

Nejroztomilejší zvířata – koaly v Austrálii. Vypadají jako plyšáčci, které by si každý chtěl vzít s sebou domů.
Nejvíc motýlů – ve Vietnamu. Stačí trochu vyrazit do přírody a budou si poletovat všude kolem vás. Běžně jsme vídali veliké tropické motýly, známé jen z obrázků nebo motýlích výstav.
Nejvíc muchniček – výchozí bod Copland treku, Nový Zéland. Pršelo, všechny muchničky z okolí se stáhly pod stříšku určenou pro turisty a na nás snažící se převléct do suchého se nadšeně vrhly.
Nejvíc much – Mt. Kosciuszko i oblast kolem Uluru, Austrálie. Nekoušou, nepíchají. Jen tak si v hejnech poletují kolem a dohánějí vás k šílenství tím, že usedají na obličej, ruce i nohy. Rády se po desítkách vozí na batohu.
Nejvíc ryb – ostrov Beachcomber, Fiji. Za jediný den jsme jich viděli tisíce. Nejvíc ryb nás obklopilo v okamžiku, kdy jsme jim nabídli chleba. Ten pak žraly rovnou z ruky.
Největší volně žijící zvíře – mládě velryby Minke Whale na Aljašce, USA. Ačkoli už bylo po sezoně, ještě si to plavalo k naší radosti ve zdejším moři.
Největší volně žijící suchozemské zvíře – bizon v NP Yellowstone, USA. Když si majestátně vykračuje po silnici, není diskuse o tom, kdo má přednost. 
Nejnebezpečnější volně žijící zvíře, které nás nesežralo, ačkoli mohlo – opravdu velký grizzly v NP Denali na Aljašce. Uviděli jsme ho při návratu z divočiny, až když byl jen 50 m od nás. Naštěstí se dál věnoval svým bobulím a nás roztřesené nechal zmizet v lese.

NEJ zajímavější spaní

Nejluxusnější noclehvila Agnes v Ubudu na Bali, Indonésie. 5 nocí a zadarmo.
Nejméně luxusní nocleh – hostel v El Chaltén, NP Fitz Roy, Argentina. Asi za 60 Kč, o 20 Kč dražší než plácek na stan za rohem. Připlatili jsme si jen kvůli silnému dešti, ve kterém jsme nechtěli stavět stan.
Nejnepohodlnější nocleh – šikmý svah na úbočí kopce nad Inca Trail před Machu Picchu v Peru měl sklon asi 15°, člověk stále někam sjížděl, ale nakonec i tady jsme se celkem vyspali.
Nejpohodlnější nocleh za jízdy – zbrusu nové spací autobusy ve Vietnamu. Posunout se za noc o pár set kilometrů, ušetřit za hotel a ještě se dobře vyspat se prostě vyplatí.
Nejvzdálenější nocleh od domova – u mojí devadesátileté tetičky ve Wainuiomata, Nový Zéland. Vzdušnou čarou 18 236 km od domova.
Nejvlezlejší nocleh – u Janet v Los Angeles, USA. Milá paní s pejskem se nás zeptala, jestli nepotřebujeme pomoc, a nám se povedlo se ubytovat ve stanu na jejím dvorku v luxusní části města Manhattan Beach.
Nejbolestivější nocleh – na hrbolaté louce ve stanu po zdolání Fansipanu, Vietnam. V jedné verzi Princezny na hrášku chuděru nejdřív zbijí dřevěnou holí, a pak položí na hrách, a to asi nejlépe vystihuje tuhle noc…
Nejvíc jako bezdomovci – v blátě u autobusové zastávky na Havaji u ananasové plantáže.
Nocleh v nejvyšší nadmořské výšce – 5130 m, výškový tábor před zdoláním Huayny Potosí, Bolívie. Obvykle se tu nocuje v chatě, a proto na nás účastníci ostatních výprav koukali jako na křečky v teráriu, když jsme si na plácku pod chatou začali stavět stan.
Nejromantičtější nocleh – ve srubu na Aljašce daleko od civilizace s polární září nad hlavou.

Další NEJ

Nejdelší let letadlem – Řím – Buenos Aires, 11 100 km, 14,5 hodiny.
Nejdelší stop – na počet km – 1052 km, Pimba – Alice Springs, Austrálie. S Číňanem Jinem z Darwinu, který si právě v Melbourne koupil auto a vezl si ho, skoro prázdné, domů.
Nejdelší stop – na počet dní – 5 dní, autem 628 km, St. Arnaud – Wanaka, Nový Zéland. S Holanďanem Bramem, který bral každého stopaře, kterého uviděl, takže v autě bylo veselo. Společně jsme zdolali i dvoudenní Copland trek.
Nejdál od civilizace – ledovec Viedma za Paso del Viento, NP Fitz Roy, Argentina, do civilizace 1,5 dne chůze na každou stranu. Monkman Lake, Kanada, 1,5 dne chůze k autu a pak 60 km po prašné cestě do nejbližší obce.
Největší koncentrace Čechů – ostrov Phi Phi, Thajsko. V restauraci Phi Phi Hill, která byla nejlevnější a zároveň nejlepší na celé Long Beach, jsme jich v průběhu třech dní napočítali několik desítek.
Nejmenší koncentrace Čechů – Jižní Amerika. Během čtyř měsíců jsme zde potkali jen jedinou Češku, a ta navíc posledních 10 let žije v Norsku.
Nejdelší pochod na těžko v jednom dni – 25 km, jižní ostrov Nového Zélandu, návrat z Hopeless Hut do St. Arnaud.
Největší převýšení za 24 hodin – 2100 m, Mt. Agung, Bali, Indonésie, z toho asi 1500 m jsme šli na těžko.
Nejdivnější jídlo – žabí stehýnka, krokodýlí steak a rýžový hamburger ve Vietnamu.
Nejtěžší nemoc – osmidenní akutní zácpa vedoucí k návštěvě pohotovosti v Phnompenu, Kambodža.
Nejcennější ztracená věc – skvělý podvodní fotoaparát Olympus TG3, přezdívaný „Red“ zůstal ležet na chodníku před obchodem na Phuketu v Thajsku. Před dalším potápěním jsem to nevydržel a v Phnompenu koupil úplně stejný nový.
Nejcennější nám ukradená věc (zatím jediná) – plynový vařič i s bombou v prázdném kempu u jezera Okaro, Nový Zéland.
Největší pokuta – 50 USD za parkování na ulici na stejném místě, jako jsme stáli předchozí den, v Oceanside v USA. Policisté tu ale mají pochopení, nechali si to po e-mailu vysvětlit a pokutu nám odpustili.
Bankovka největší nominální hodnoty – půlmilionová bankovka s tváří Ho Či Mina, Vietnam. 500 000 vietnamských dongů odpovídá asi 572 Kč.
Nejkratší den – 12. 10. 2014, měl pro nás jen asi 6 hodin při přeletu datové hranice z Havaje na Fiji.
Nejabsurdnější situace – na rušné stanici metra Dongzhimen v moderní části Pekingu jsme se snažili půl hodiny neúspěšně doptat na nejbližší supermarket. Místní buď nevěděli, nebo nám nerozuměli. Druhý den jsme zjistili, že byl za rohem…
Nejzajímavější couchsurfer – Marion. Egocentrická buddhistka, vybíračka popelnic, milá starší dáma původem z Londýna a osoba, která ví, co říká, a zásadně mívá pravdu… Už o ní byla řeč ve článku Moje koala a já.
Nejnáhodnější setkání – francouzský pár, s nímž jsme večeřeli na Fiji, jsme náhodou potkali o dva měsíce později na ulici v centru Sydney. Zatím jsme zažili už nejméně čtyři podobná náhodná setkání na vzdálenost větší než 1000 km.

3 komentáře:

  1. Tak to je moc pěkný sumář, přičemž v každé kategorii byla obrovská konkurence, takže situace úplně jiná než třeba při vyhlašování Českých lvů. Nejvíc mě pobavila kategorie "Nejnebezpečnější volně žijící zvíře, které nás nesežralo, ačkoli mohlo". Možná bych název ještě doplnil o "...a my jsme o něm věděli." :-)

    OdpovědětVymazat
  2. A já dodám nejhezčí a nejzajímavější cestovatelské blog: ten váš - Z cesty kolem světa :-) :-) :-)

    OdpovědětVymazat
  3. Tak jsem zvědav, jaká další NEJ přidáte nebo upravíte po průjezdu Ruskem. Přeju ať jsou co nejpozitivnější! :)

    OdpovědětVymazat